Wybór odpowiedniego łóżka dla dziecka dla wielu rodziców okazuję się być skomplikowanym zadaniem. Tym bardziej, że zdają sobie sprawę z faktu, że zdrowy sen, to właściwy rozwój malucha. Jakie łóżko jest bezpieczne? Jakie funkcje powinno spełniać? Czy brać pod uwagę preferencje dziecka? W artykule postaramy się odpowiedzieć na najważniejsze kwestie, które pomogą podjąć właściwą decyzję.
Określ potrzeby i preferencje dziecka
Decydując się na zakup łóżka dla dziecka warto przede wszystkim wziąć pod uwagę potrzeby i preferencje malucha. Często wynikają one z jego wieku. Innymi wytycznymi powinni się kierować rodzice 3 – latka, a innymi rodzice 7 – latka. Szeroka oferta łóżek dziecięcych z pewnością pozwoli na osiągnięcie kompromisu, czyli zakup łóżka funkcjonalnego, bezpiecznego i takiego, które spodoba się dziecku. Nie zapominajmy również o wytrzymałości – łóżka drewniane dla dzieci z pewnością wytrzymają najdłużej. Właściwie dobrane łóżko ma wpływ na poczucie komfortu fizycznego, psychicznego i codzienne funkcjonowanie pociechy.
Niejednokrotnie dobrym rozwiązaniem może być rozmowa z pediatrą lub fizjoterapeutą, który pomoże właściwie określić potrzeby dziecka.
Standardy bezpieczeństwa łóżek dziecięcych
Bezpieczeństwo to niewątpliwie najważniejszy aspekt, na który musimy zwrócić uwagę podczas wyboru odpowiedniego łózka dla dziecka. Oprócz kierowania się logiką i oczywistymi zasadami, które zapewnią bezpieczne użytkowanie mebla, to warto również zapoznać się z wytycznymi, które opisane są w normach prawnych.
Grupa asortymentowa, jaką są meble podlega wymaganiom ustawy o ogólnym bezpieczeństwie produktów. Dodatkowo, w kilkudziesięciu normach europejskich zostały zawarte szczegółowe wytyczne, które odnoszą się do poszczególnych rodzajów mebli.
W przypadku łóżek dziecięcych zasady bezpieczeństwa oraz metody badania mebli dziecięcych określono w normach [PN-EN 716-1+A1:2013-06] oraz [PN-EN 716-2+A1:2013-06]. Według tych norm z łóżkiem dziecięcym mamy do czynienia wtedy, kiedy jego ma przynajmniej 90 cm i nie przekracza 140 cm. Wszystkie łóżka, które mają większą długość, to łóżka dla dorosłych i podlegają już wymaganiom normy [PN-EN 1725: 2001] . Warto na nią zwrócić uwagę, jeśli decydujemy się na zakup łóżka z możliwością przedłużenia go do wersji powyżej 140 cm. Norma PN-EN jest dużo bardziej rygorystyczna biorąc pod uwagę wytrzymałość produktu. Często zdarza się, że producenci nie są w stanie zagwarantować takiego samego poziomu bezpieczeństwa dla większego łóżka, które powstało z modyfikacji łóżka dziecięcego.
Mając na względzie kluczowe standardy bezpieczeństwa, podczas zakupu łóżka dla małego dziecka należy przyjrzeć się przede wszystkim trzem wymaganiom, które narzucają normy prawne:
- otwory, szczeliny i odległości między elementami powinny być mniejsze niż 7 mm lub powinny mieć wielkość od 12 do 25 mm lub od 45 do 65 mm, co pozwala to uniknąć zakleszczenia się palców, głowy czy tułowia dziecka),
- pomiędzy górną powierzchnią dna a górną krawędzią boków i szczytów odległość powinna wynosić co najmniej 600 mm, co pozwala uniknąć sytuacji wypadnięcia z łóżeczka,
- elementy i konstrukcja łóżeczka nie mogą narażać do na niebezpieczeństwo zahaczenia, zaczepienie się fragmentem odzieży (np. o wystający element, wystające połączenie).
Rodzice, którzy stoją przed wyborem odpowiedniego łóżeczka dla dziecka powinni zapoznać się z najważniejszymi normami, które dyktują niezbędne zasady gwarantujące bezpieczeństwo ich pociechy. Warto zatem sprawdzić, czy wybrany przez nich mebel posiada niezbędne certyfikaty i został sprawdzony przez niezależne laboratorium badawcze.
Materiały i wykończenie – na co zwrócić uwagę?
Niezwykle ważną kwestią, która również ma wpływ na bezpieczeństwo użytkowania łóżeczka dziecięcego mają materiały i wykończenie. Przede wszystkim nie mogą być wykonane z surowców, które mogą zagrozić zdrowiu malucha. Tkaniny powinny być przyjemne w dotyku, łatwe do utrzymania w czystości, a farby nietoksyczne. Świetnym rozwiązaniem są ekologiczne materiały, które coraz częściej wykorzystywane są do wykończeni mebli. Są hipoalergiczne, nie drażnią skóry, która podczas snu jest w stałym kontakcie z powierzchnią do spania.
Nie należy również zapominać o wzornictwie i kolorach. Funkcjonalność i bezpieczeństwo można połączyć z wyjątkowym designem, co niewątpliwie pozytywnie wpłynie na samą przyjemność korzystania z mebla. W tym momencie niezwykle popularnym wyborem jest łóżko dla dzieci z baldachimem, które szczególnie upodobały sobie dziewczynki.
Funkcjonalność łóżka dziecięcego
Funkcjonalność łóżka dziecięcego, to ważny aspekt zarówno z perspektywy dziecka, jak i rodzica. W pierwszej kolejności warto wziąć pod uwagę jego rozmiar. Wielkość pomieszczenia często determinuje to, jakiej wielkości może być łóżko, ale nie możemy również zapominać o wygodzie podczas snu, jaką powinniśmy zagwarantować dziecku. Oprócz tego należy pamiętać, że łóżko niejednokrotnie jest miejscem zabawy malucha.
W przypadku łóżka dziecięcego ważna jest również jego wysokość i zabezpieczenia. W przypadku małych dzieci powinno to być łóżko dziecięce z barierką zapewniające opiekunom wygodny dostęp do niemowlaka, bez konieczności pozostawania w nienaturalnej pozie. Z kolei w przypadku np. 3 letniego dziecka, to wysokość i zabezpieczenia powinny umożliwiać maluchowi samodzielne wejście i zejście z łóżka.
W przypadku mniejszych pokoi dziecięcych istotne stają się także różnego rodzaju dodatki w postaci schowków, szuflad, które umożliwiają przechowywanie np. pościeli.
Poznając funkcjonalność różnych modeli rodzice muszą spróbować sobie wyobrazić ich codzienne funkcjonowanie w wybranym łóżkiem. To pozwala określić, które potrzeby zostaną zaspokojone, a które nie. To zdecydowanie ułatwi wybór właściwego łóżeczka dla dziecka.