łóżko Eris

Jaki materac dla dziecka? – na co zwrócić uwagę

Niemowlęta i małe dzieci większość czasu w ciągu doby spędzają śpiąc. Wynika to z zapotrzebowania ich organizmu. To właśnie podczas snu mnożą się komórki, które stymulują właściwy rozwój i wzrost naszych dzieci. Następuje również regeneracja sił i nabieranie energii, którą maluchy pożytkują podczas codziennych aktywności. Zdrowy sen ma kluczowe znaczenie zarówno w sferze emocjonalnej, jak i fizycznej, dlatego niezwykle ważne jest zapewnienie odpowiednich warunków do odpoczynku.

Ważnym elementem, który ma ogromny wpływ na jakość snu jest wybór odpowiedniego materaca. Zadaniem rodziców jest zakup właściwego modelu, który zapewni dobre samopoczucie i prawidłowy rozwój pociechy. Na jaki materac warto się zdecydować? Poniżej kilka podpowiedzi, które ułatwią wybór.

Różne rodzaje materacy i ich właściwości

Oferta konfiguracji materacy jest szeroka. Na rynku dostępne są m.in.:

 • materace piankowe (np. z pianki poliuretanowej, pianki poliuretanowej wysokoelastycznej i pianki termoelastycznej) – to rodzaj trwałego materaca odpornego na odkształcenia, zapewniającego odpowiednią wentylację, sprężystego,
 • materace sprężynowe – wewnątrz materaca znajdują się sprężyny, które się nie odkształcają i dobrze wspierają kręgosłup, nie są jednak polecane dla niemowląt (niewielka waga dziecka uniemożliwia pracę materaca),
 • materace lateksowe – materace elastyczne, trwałe, nie ogrzewają się od ciała, jednak wbrew krążącej opinii mogą wywoływać reakcje alergiczne,
 • materace kokosowo-gryczane – ich wkład wykonany jest z naturalnych włókien ze skorupy kokosa z jednej strony, z drugiej jest warstwa gryki, polecane dla niemowląt, nie nagrzewają się od ciała, dopasowują się do niego i są przewiewne, są jednak podatne na zawilgocenia.

Materac dla dziecka powinien być przede wszystkim bezpieczny. Decydując się na wybór konkretnego modelu warto mieć na uwadze właściwe czynniki ortopedyczne, czynniki higieniczne i antyalergiczne, by oprócz oczekiwanej wygodny zapewnić również niezbędne bezpieczeństwo podczas ich użytkowania i pielęgnacji.

Na co zwrócić uwagę wybierając materac?

Twardość materaca

Powszechnie panująca opinia mówi, że najlepsze dla naszego snu są twarde materace. Prawda jest jednak taka, że twardość materaca powinna być odpowiednio dopasowana do jego użytkownika. Waga dziecka powinna determinować wybór stopnia twardości materaca. Jeśli będzie zbyt wysoki, to spanie na nim będzie dla malucha męczące.

Właściwie dobrany materac nie powinien być ani zbyt miękki, ani zbyt twardy. Powinien dopasowywać się do naturalnej krzywizny dziecka, podpierać ciało, uginać się pod naciskiem i szybko wracać do pierwotnego kształtu.

Grubość materaca

W przypadku osoby dorosłej sprawdzają się grube materace. Należy jednak pamiętać, że dzieci ważą dużo mniej. Dla dziecka do 12. roku życia odpowiedni będzie materac o grubości około 10 – 11 cm. W późniejszym okresie, kiedy przyrost wagi pociechy następuje dużo szybciej, to warto zdecydować się na zakup grubszego modelu.

Rozmiar materaca

Większość rodziców decyduje się na zakup materaca o popularnym rozmiarze 80×160 cm. Nie przewidują jednak faktu, że dobry materac może posłużyć dziecku co najmniej kilka lat. Najważniejszą zasadą jest kierowanie się wzrostem dziecka. Różnica pomiędzy długością materaca, a wzrostem dziecka nie powinna być mniejsza niż 20 cm.

Dodatkowo warto wziąć pod uwagę, że łóżko dla dziecka nie jest jedynie miejscem do odpoczynku. Musi się na nim znaleźć dodatkowe miejsce na ulubione pluszaki, książki, zabawki i oczywiście miejsce dla rodzica, na przytulanki.

Dlaczego materac piankowy to najlepszy wybór?

Materac piankowy w całości wykonany jest z materiału posiadającego piankową strukturę. Na zewnątrz pokryte są (z reguły zdejmowanym) pokrowcem, który posiada antyalergiczne właściwości. Dodatkowe korzyści, które charakteryzują materace piankowe, to m.in.:

 • szeroki wybór rozmiarów i grubości,
 • zapewniają wysoki komfort snu,
 • posiadają doskonałą wentylację,
 • po zamoczeniu szybko wysychają,
 • są lekkie i łatwe w transporcie,
 • możliwość stosowania do różnego rodzaju stelaży,
 • zapamiętują kształt ciała,
 • szybko wracają do pierwotnego kształtu,
 • posiadają różne stopnie twardości.

Materace piankowe dla dzieci posiadają szereg zalet, które czynią je jednym z lepszych rozwiązań. Jeśli chcemy mieć gwarancję bezpieczeństwa i jednocześnie zapewnić naszym dzieciom wygodę, to warto zapoznać się z dostępnymi rodzajami tego typu materacy.